Yeşilli Enerji Kimlik Belgesi - Mardin Online EKB Başvurusu Yapın
05425133540
info@mardinekb.com
BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Mardin Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Mardin Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Yeşilli Enerji Kimlik Belgesi

Yeşilli Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi zorunluluğu doğuran Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği 2008 yılında yürürlüğe girmiştir. 2010 yılında da revize edilmiş ve 01 Ocak 2011 yılı itibariyle de uygulanmaya başlamıştır. Bina tasarımı, elektrik tesisat, aydınlatma gibi binada enerji kullanımını etkileyen konularda proje ve Yeşilli EKB hazırlanması ve uygulanmasını, asgari performans ölçütleri, kontrol ve denetim için yetkilendirme, enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanması, toplumda enerji kültürü ve verimlik bilincini geliştirme gibi faaliyetleri kapsar.

Enerji Kimlik Belgesi hazırlanmasında kullanılacak hesaplama yönteminin yazılımı Bina Enerji Performansı Yazılımı da 2010 yılında tamamlanmıştır. İşlemlerde binalar iki farklı şekilde değerlendirmeye alınmıştır. 01 Ocak 2011 yılı öncesi yapılan binalar mevcut bina, 01 Ocak 2011 sonrası yapılan binalar yeni bina olarak isimlendirilmiştir. Yeni binalarda EKB düzenlenmesi kullanım (iskân) ruhsatı alınma işlemleri başlamadan düzenletilmeli ve diğer belgelerle idareye sunumu yapılmalıdır. Eksiklik olan durumlarda ruhsatta alınamayacaktır.

Yeşilli Enerji Kimlik Belgesi alınma zorunluluğu, 2011 yılı öncesi kullanım izni alınarak inşaatı devam eden ve yapımı bitmiş olarak kullanılan binalar için ise 01 Ocak 2020 tarihine kadar tamamlama imkânı verilmiştir. Bu belgenin düzenletilme sorumluluğu bina sahiplere ait olup, tamamlanmayan işlemlerden dolayı sonrasında bina değerlendirilmek istendiğinde yasaklarla karşılaşılacağı unutulmamalıdır. Yani yasal sürede alınmayan Yeşilli EKB yüzünden mülkün ne alımı-satımı ne de kiralama işlemi yapılamayacaktır. İşlem yapılması sırasında resmi kurumlarca belge istenecek ve olmaması durumunda işlem yapılmayacaktır.

EKB TALEP FORMU
BİZDEN TEKLİF ALIN