Ömerli Enerji Kimlik Belgesi - Mardin Online EKB Başvurusu Yapın
05425133540
info@mardinekb.com
BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Mardin Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Mardin Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Ömerli Enerji Kimlik Belgesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından çıkarılan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve Buna bağlı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği 2007 yılında resmi gazete de yayınlanmış, 01 Ocak 2011 tarihi itibariyle de zorunlu hale gelmiştir. Ömerli Enerji Kimlik Belgesi,  binalarda enerjiyi en az maliyetle en fazla ve kaliteli şekilde kullanılabilmesi, sarfiyatın engellenmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilmek adına uygulanan bir zorunluluktur. Avrupa Birliği uyum süreci içerisinde gerekliliği bulunan bu yapı, uygulanması zorunludur.

Ömerli EKB ile binaların enerji gerekliliğini ve tüketim sınıfının belirlendiğini gösteren performans raporu belirlenmiş olur. Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri, bünyelerinde bulunan mimar- mühendis gibi eğitimi alınmış enerji kimlik uzmanları ile bulundurmak zorundadırlar. Şirketlere başvuru yapıldığında da yetki belgelerini görmek isteme hakkına sahipsiniz. Güvenlik açısından sorgulama yapılmalıdır. Ömerli Enerji Kimlik Belgesi geçerliliği 10 yıldır. Alım-satım ve kiralama gibi durumlarda belgenin karşı tarafa verilecektir.

Enerji Kimlik Belgesi düzenlemesi ile ilgili sorumluluk tamamen bina sahiplerine aittir. Uygulama için gerekli olan Ömerli EKB 2011 sonrası yapılan binalarda alınmak istenen izin ruhsatları ile beraber belediyeye sunulmalıdır, yoksa gerekli izinler alınamayacaktır. 2011 öncesi yapılan mevcut binalar veya yapımı henüz bitmemiş binalar içinde 1 Ocak 2020 tarihine kadar düzenlenmesi gereklidir. Bu zaman zarfında düzenletilmesi yapılmayan belgenin, sonra istenen alım-satım veya kiralama gibi durumlara engel teşkil edeceğini unutmayalım. Şunu da unutmayalım, alacağınız belgenin yasal olup olmadığını Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çevre Bakanlığı sitelerinden belge sorgulama sayesinde öğrenebilirsiniz.

EKB TALEP FORMU
BİZDEN TEKLİF ALIN