Nusaybin Enerji Kimlik Belgesi - Mardin Online EKB Başvurusu Yapın
05425133540
info@mardinekb.com
BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Mardin Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Mardin Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Nusaybin Enerji Kimlik Belgesi

Nusaybin Enerji Kimlik Belgesi,2007 yılında resmi gazetede yayınlanarak 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununa bağlı Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ile yürürlüğe girmiştir. 1 Ocak 2011 sonrası uygulanma gerekliliği zorunlu olarak oluşmuştur. Yapılan tüm binaların kullanım izini alınmadan önce Nusaybin EKB düzenletilerek diğer belgelerle idareye sunulması gerekir, aksi takdirde izin belgeleri alınamaz. Bu sayede enerji endeksi belirlenerek sınıflandırılması yapılmış olur. 01 Ocak 2011 tarihinden sonra yapılan binalar yeni bina, 01 Ocak 2011 tarihi öncesi yapılmış binalarda mevcut bina olarak adlandırılmıştır.

2011 sonrası yapılan yeni binaların belediyeden istenen belgeler sırasında Nusaybin EKB düzenletilmiş olup, 2011 öncesi yapılmış ya da yapım izni alınmış inşaatı devam ettiğinden kullanım izni alınmamış mevcut bina sahipleri de yönetmenliğin yürürlülük tarihi itibariyle 10 yıl içerisinde düzenletilecektir.  Binalarda yer alan enerji tüketiminde israfın önlenmesi ve enerjinin en kaliteli ve verimli kullanılabilmesi için gerekenlerin yapılması gereklidir. Doğa dostu binalarda yaşayabilmek ve tasarruf sağlamak Kanunun hedefleri doğrultusundadır.

2007 yılında yürürlüğe konan bu yönetmelik sayesinde 1 Ocak 2020 yılına kadar tüm mevcut binalar için Nusaybin Enerji Kimlik Belgesi düzenleme işlemi bitirilmelidir. Bunun içinde geç kalmadan araştırmalar sonucu yetkilendirilen firmalara başvurarak belgelerin düzenletilmesi uygun olacaktır. Zorlayacak rakamlar olmadığı gibi 2-3 yıl gibi kısa zamanda yapılan masrafın dönüşü olacaktır. Bilinmesi gereken de yasal süre bitiminden sonra belgesi düzenletilmemiş binalar da alım-satım ve kiralama işlemleri yapılamayacaktır.

EKB TALEP FORMU
BİZDEN TEKLİF ALIN