Kızıltepe Enerji Kimlik Belgesi - Mardin Online EKB Başvurusu Yapın
05425133540
info@mardinekb.com
BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Mardin Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Mardin Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Kızıltepe Enerji Kimlik Belgesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında çıkardığı 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve buna bağlı yönetmelik ile Kızıltepe Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi zorunlu hale gelmiştir. 1 Ocak 2011 sonrası yapılan yeni binalar, ruhsat alma aşamasında bu belgeyi de idareye sunmaları gerekirken, 1 Ocak 2011 öncesi yapılan mevcut binalara da 1 Ocak 2020 tarihine kadar zaman vererek iyileştirmeler yapıldıktan sonra düzenletilme zorunluluğu getirmiştir. Bu yönetmeliğin asıl amacı, enerji sarfiyatını önlemek, enerjiyi daha kaliteli ve verimli kullanabilmenin sağlanmasıdır.

Normal hayatta tüm alışverişlerde en az maliyetli ve kaliteli ürün olması isteniyorsa, bundan sonraki evrede enerji endeksi en yüksek binalar rağbet görmeye başlayacaktır. Bu sınıflandırmanın yapılabilmesi içinde Kızıltepe EKB düzenlenmesi gereklidir. Gerekenlerin yapılmaması veya uygunsuzluğu belirlenen yeni binalarda izinler alınamayacak, mevcut binalarda ise 1 Ocak 2020 tarihine kadar gerekli iyileştirmeler yapılarak alınması gereken Kızıltepe Enerji Kimlik Belgesi alınmamış ise binaların alım-satım, kiralama gibi işlemlerini yapamayacaktır.

Kızıltepe EKB, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yetkilendirdiği Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından düzenlenecektir. Bu şirketlerin de işlemleri yapabilmeleri için bünyelerinde uzmanlık belgelerini almış mimar- mühendis gibi enerji kimlik uzmanları bulundurmaları gereklidir. Alınan belgelerin geçerlilik süresi 10 yıldır. 10 yıllık süre dolumunda işlemler baştan başlayarak belgenin yenilenmesi gerekir. Binalarda gerçekleşen alım-satım, kiralama gibi el değiştirme durumları oluştuğunda belgenin karşı tarafa sunulması gereklidir. Binalarda belgelerin düzenletilmesi sorumluluğu da tamamen bina sahiplerine aittir.

EKB TALEP FORMU
BİZDEN TEKLİF ALIN