Derik Enerji Kimlik Belgesi - Mardin Online EKB Başvurusu Yapın
05425133540
info@mardinekb.com
BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Mardin Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Mardin Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Derik Enerji Kimlik Belgesi

Derik Enerji Kimlik Belgesi, enerji israfının en aza indirilmesi ve enerjiyi daha etkin ve verimli kullanılmasını hedefleyen, ayrıca çevrenin korunmasını esas alan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği binalarda gerekli enerji ve tüketimin sınıflandırılması için düzenlenen performans raporudur. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından çıkartılan bu kanunda düzenlenmesi zorunlu hale gelen Derik EKB, yine bu kurumların yetkilendirdiği Enerji Verimliliği Danışman Şirketleri tarafından düzenlenecektir. Bu uygulama Avrupa Birliği uyum sürecinde oluşturulmuştur.

 A ile G ye kadar sınıflandırma yapılacak olup, 7 aşamada binaların enerji endeksini gösteren belge alınabilecektir. Yani A sınıfını en verimli seviyeyi göstereceği gibi, G sınıfı da en düşük verimde seviyeyi gösterecektir. Binalardaki yapılacak sınıflandırmayı gösterecek belgeye Derik EKB denir. 01 Ocak 2011 sonrası yapılan yeni binalarda en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarımın yapılması gereklidir. C sınıfından düşük değere de görülen binalara kullanım (iskân) ruhsatı verilmeyecektir.

01 Ocak 2011 yılından önce izni alınarak yapılmış mevcut binalarda asgari sınıflandırma G sınırı kabul edilmektedir. Bu binalarda esas alınacak hususlar, ısı yalıtımları, ısıtma-soğutma ekipmanları, aydınlatma armatürleri, tesisatlar olacaktır. Kaliteye göre yani gereken şartların durumuna uygun olan A dan G ye kadar her sınıfta Derik Enerji Kimlik Belgesi alabileceklerdir. Yeni binaların kullanılabilmesi için en düşük değerin C olması gerekir. Alınan belge 10 yıl geçerli olacaktır. 10 yılın sonunda yenilenmeliidir. Yasal süreler içerisinde belgeyi düzenletmemiş binalar değerlendirilmek istendiğinde engelle karşılaşılacaktır.

EKB TALEP FORMU
BİZDEN TEKLİF ALIN