Dargeçit Enerji Kimlik Belgesi - Mardin Online EKB Başvurusu Yapın
05425133540
info@mardinekb.com
BİLGİLERİ DOLDUR, EKB FİYATI ÖĞREN

YAPI CİNSİ

ONLİNE
Mardin Enerji Kimlik Belgesi
FİYATLARI HESAPLA!

Yapınıza ait bilgileri girerek anında
Mardin Enerji Kimlik Belgesi fiyatı öğrenin.

Dargeçit Enerji Kimlik Belgesi

Dargeçit Enerji Kimlik Belgesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile zorunluluk olarak hayatımıza girmiştir. Zorunluluk denince akla farklı gelmesin, burada amaçlanan enerjide israfın önlenerek daha verimli ve etkin enerji kullanımını ve doğa dostu binalara kavuşmaktır. Bu uygulama Avrupa Birliği uyum sürecinden kaynaklı 15 ülkede enerji endeksleri belirlenerek hem tasarruf hem sağlıklı yaşam düşünülmüştür. Dargeçit EKB düzenleme yetkisi sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Enerji Verimlilik Danışma Şirketlerinin görevidir.

Bunun için de sahtekârlık gibi durumlarla karşılaşmamak adına başvurulan firmalardan yetki belgelerini görme isteme hakkınızı da kullanmayı unutmayın. Ayrıca belgenizin sahte olmadığını bakanlığın belge sorgulama sayfasından teyit ediniz. Bu kanunda binalar iki şekilde ayrılmıştır. 1 Ocak 2011 sonrası yapılan binalar yeni bina, 1 Ocak 2011 öncesi yapılan ve alınan izinle inşaatı devam eden binalar da mevcut bina olarak adlandırılmıştır. Yeni binalar yani 2011 sonrası yapılan binalar kullanma (iskân) ruhsatını almadan önce Dargeçit EKB düzenletmek zorundadırlar.

2011 öncesi yapılmış ya da yapım izniyle inşaatı devam eden mevcut binalarda verilen yönetmeliğin yayımlandığı tarih itibariyle 10 yıl içinde Dargeçit Enerji Kimlik Belgesi düzenletmeleri zorunludur. Hesapsız masraf olarak düşünülebilen kanun, gereği yapılmadığı takdirde, verilen yasal süre bitiminden sonra binaların alım-satım yahut kiralama gibi işlemleri yapılamayacaktır. A ile G ye kadar sınıflandırmada kullanılabilirlik için yeni binalarda en düşük değerin C olması gerekir. Yukarıda belirtilen el değiştirme durumlarında belge karşı tarafa verilecektir.

EKB TALEP FORMU
BİZDEN TEKLİF ALIN